Фактът за Жтва, който никой не споменава

Агротехнически изисквания за качествено зърно, висок добив и високо съдържание на масло:

През този сезон египетските селяни прибират реколтата – за разлика от съвременниците си в други държави от древността, които по това време засаждат посевите си.

„Повечето държави се опитват да помогнат на Украйна, но пък забравяме да подкрепяме родното производство и от май м. г. България губи традиционни пазари на зърно. В момента дори не става въпрос на каква цена ще успеем да продадем зърното си, а дали можем да го продадем.

Жетвата започва към края на месец юни. Това трябва да стане на хубав ден, като за такива се считат понеделник, сряда и четвъртък. Стопаните на житните поля определят първия ден и организират откриването на жетвата с обичаи, свързани с успешното прибиране на реколтата и предопределянето на плодородието през следващата година. На този ден група от местните хора тръгват към житните блокове, празнично облечени с народни носии, закичени с китки от свежи цветя, с песни и веселие, за да е успешна и лека работата. Пръв заженва този, който има лека ръка и най-често това е млада жена, която може още да даде поколение, за да роди нивата богата реколта през следващата година.

          Следва съюзната връзка „НО“ (тя въвежда контрастни преживявания и послания):

Леко се завълнуваха узрели класове и жътва весело си зашушукаха нещо.

Направо към съдържанието Главно меню Главно меню

          Композицията на разказа има следните важни особености:

Духовният подвиг на Константин-Кирил според Пространното житие на св. Кирил

Действие почти няма – героите се трудят на полето под жарките слънчеви лъчи.

За защитата на семената се използват полимери – натриева сол, карбоксиметил целулоза, поливинил алкохол и вода. След изпарението на водата, се образува защитен филм около семето;

на пшеницата са познати от хилядолетия, но процесът значително се е променил през годините. Ако първоначално и дълго време след това всичко се е извършвало ръчно с участието на много хора, то днес този тежък труд е заменен от машини.

– Учудих се, защото знаех, че имам среща с теб тази вечер в Самара.

          Въпреки трагичната развръзка, разказът „По жътва“ покорява с поетичността на изказа, която струи от всеки негов ред. Удивително е художественото умение на Елин Пелин да одухотвори живата връзка на човека с природата и труда, да накара читателя да съпреживее върховната сила на любовта и трагизма на едно сякаш жертвоприношение в името на светостта на хляба.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Фактът за Жтва, който никой не споменава”

Leave a Reply

Gravatar